Vlajka s dvanácti hvězdami

Jáchym, Radim OFM

 Historie vlajky Evropské unie - 2

 Pod tímto názvem jsme uveřejnili v POUTNÍKU 5/1998 překlad článku z časopisu JESUS zprostředkovaného slovenským RYTIEROM NEPOŠKVRNENEJ 5-6/1997 o přijatém návrhu mladého malíře Heitze inspirovaného mariánskou tradicí vycházející z Apokalypsy (Zj 12,1): „Pak se objevilo na nebi veliké znamení: žena... s korunou 12 hvězd kolem hlavy.“

 Na letošním Dni zasvěceného života 2. února v Litoměřicích se ve své přednášce dotkl tohoto tématu P. Benno Beneš SDB s jinou verzí původu evropské vlajky. Poslal jsem mu obratem POUTNÍK s uvedeným článkem, a on mi rovněž obratem zaslal kopie materiálů, z nichž vycházel. V nich není ani zmínka o malíři Heitzovi; zjišťuji z nich také, že údaje o Paulu Lévim jsou v článku v POUTNÍKU značně zkreslené. To podstatné se však shoduje: vlajka Evropské unie je mariánská!

 Dovolím si uvést na doplnění v aktuálním termínu vstupu České republiky do Evropské unie pro čtenáře POUTNÍKA podstatné informace z těchto nově získaných materiálů.

 Nejstarší informací je článek v známém německém týdeníku TAG DES HERRN č. 49 z 8. 12. 1996 obsahující životní medailon spisovatelky Idy Friederike Görres (1901-1971), hraběnky ze známé rodiny diplomatů Coudenhove-Kalergi, pro niž bylo ve 14 létech klíčovým zážitkem četba Františkova životopisu, který ji oslovil jako člověk zcela uchvácený Bohem; o Františkovi později také psala. Nás však zajímá jako představitelka křesťansko-evropského ducha. Podle uvedeného článku navrhla na prosbu svého bratra Richarda hraběte Coudenhove-Kalergi, zakladatele panevropského hnutí, symbol pro evropskou vlajku: věnec 12 hvězd na modrém pozadí - právě na základě textu Apokalypsy.

 Dalšímu článku, který hned uvedu, předcházelo pátrání jeho autora Thomase Pinzky, jehož výsledkem byl dopis poslance evropského parlamentu Otto von Habsburga: „Srdečný dík za Váš dopis z 16. července o původu evropské vlajky. Verze uváděná v článku je částečně správná. Co o tom vím, je prostě to, že hrabě Coudenhove-Kalergi, zakladatel Panevropské unie, ... jenž sám nebyl žádný katolík, ale měl velmi mnoho pochopení pro křesťanské dědictví Evropy, od začátku zastával přesvědčení, že o toto křesťanské dědictví by měl usilovat také nějaký symbol. Setkal se s panem Lévim, který byl tehdy belgickým poslancem a velmi aktivní katolík. Projednali tuto otázku a z rozmluvy vznikl projekt vlajky. Protože se tu však z různých stran dělalo všechno, aby náboženské symboly byly vyloučeny, rozvinuli oba velmi chytrou myšlenku, dostat na vlajku 12 hvězd Matky Boží, avšak většině politiků to udělat stravitelné tím, že těchto 12 hvězd odpovídá 12 zakládajícím státům Evropské rady. Tak to vzniklo, a já to vím náhodně z tehdejších rozhovorů s Coudenhove-Kalergim. Na mne totiž udělala hluboký dojem skutečnost, že muž, jenž z tradice nebyl křesťan, tolik se zasazoval o křesťanské tradice Evropy. Pro mne bylo symbolické, že spolupráce mezi mužem, jenž se cítil nejspíše spojen s buddhismem, a pokřtěným Židem, vedla opravdu k tomu, že v Evropě právě na vlajce byl obsažen jeden z důležitých křesťanských symbolů.“

 Thomas Pinzka uveřejnil svůj článek s nadpisem „Co má Maria společného s evropskou vlajkou“ v Kirchenzeitung z 18. 10. 1998. Nejdříve něco o jednom z jejích duchovních otců. Když Paul Lévi, Belgičan židovského původu, viděl za války směřovat transporty Židů do koncentračních táborů na východ, učinil slib, že přežije-li válku a nacistickou nadvládu, přestoupí na katolickou víru; svůj slib po válce splnil. Dne 5. května 1949 byla v Londýně zřízena Evropská rada a Paul Lévi se stal vedoucím jejího kulturního oddělení. O šest let později se 1955 diskutovala otázka společné vlajky členských států rady. Všechny návrhy, na nichž byl obsažen kříž, např. podle vzoru vlajek skandinávských států, byly odmítnuty socialisty jako ideologicky poplatné a příliš křesťanské.

 Jednoho dne šel Lévi kolem sochy Matky Boží, na níž v jasném slunci zářila koruna 12 hvězd na pozadí modrého nebe. Lévi vyhledal tehdejšího sekretáře Evropské rady hraběte Benvenutiho, benátského křesťanského demokrata, a navrhl mu jako motiv pro evropskou vlajku 12 zlatých hvězd na modrém pozadí, což pak bylo všeobecně přijato. Dvanáct hvězd jako náznak 12 kmenů Izraele a v Nové úmluvě plnost Božího lidu, koruna jako symbol vítězství značící neporušitelnost Ženy. Počet 12 měl měl v dějinách lidstva vždy význam plnosti: už u Egypťanů bylo v podsvětí 12 bran, v řecké mytologii musel Hérakles splnit 12 úloh, Římané měli své zákonodárství sepsáno na 12 tabulích. Dvanáct Ježíšových apoštolů a symboliku 12 = 3 x 4 jako spojení božského a pozemského prvku v Apokalypse stačí jen naznačit.

 Je tím otázka vzniku evropské vlajky vyřešena beze zbytku? Ponechávám to jako možné téma badatelské práce pro některého mladého historika... Že nad Evropou vlají Mariiny hvězdy, je však nesporné, a je nadějí a příslibem pro nové dny, přes všechny současné i nové problémy: „Ve světě budete mít soužení. Ale buďte dobré mysli. Já jsem přemohl svět“ (Jan 16,33).

Radim Jáchym OFM