Kostel sv. Václava ve Vršovicích
Rozsypané hvězdy
Vršovice byly původně vesnicí, která se však připomíná již v 11. století. Patrně ještě v románském období vznikl kostel sv. Mikuláše (na dnešním Vršovickém náměstí), který byl během staletí několikrát přestavěn. V době prudkého rozvoje Vršovic na přelomu 19. a 20. století již nedostačoval, a proto byla připravována stavba nového kostela.
V roce svatováclavského milénia, 20. května 1929, byl položen ve Vršovicích základní kámen kostela sv. Václava za účasti strahovského opata Metoda Jana Zaorala. S vlastní stavbou se započalo dne 29. října 1929 a po jedenácti měsících dne 21. září 1930 byl nově zbudovaný kostel vysvěcen k poctě zemského patrona sv. Václava pražským arcibiskupem Františkem Kordačem. Kostel je ukázkou velmi úspěšného užití funkcionalismu v církevní architektuře. Chrám na svažitém terénu náměstí Svatopluka Čecha navrhl architekt Josef Gočár tak, že vytvořil unikátní stupňovitě komponovanou budovu, zvyšující se směrem ke kněžišti a s průčelní věží vysokou 51 metrů (včetně kříže). Jde o velmi zajímavou skeletovou stavbu nejen prostorovým řešením, ale i s ním související konstrukcí. Vnitřní prostor je uvolněn tím, že stropní deska bez podpůrných sloupů je zavěšena na železobetonovém systému, který připomíná mostní oblouk.
Hlavní oltář zdobí kříž sochaře Čeňka Vosmíka, který opatřil reliéfem i oltář českých patronů. Oltář Panny Marie vytesal Karel Pokorný, oltář Srdce Páně Josef Kubíček, oltář sv. Josefa má reliéf Josefa Kubíčka, křížová cesta z opuky je dílem Bedřicha Stefana. Interiér je osvětlen jednak vysokými okny v apsidě s vitráží podle návrhu Josefa Kaplického, znázorňující Podivena, sv. Václava na koni a jemu se kořícího Radslava Zlického, dále okny ve svislých částech stupňovitého stropu a postranními okny v bočních lodích. V rámci liturgických úprav v druhé polovině osmdesátých let 20. století byla Gočárova koncepce pouze doplněna o oltář umístěný čelem k lidu. Ve věži je zabudována zvonice a věž je ukončena vysokým žlutých křížem, v noci osvětleným majákem Vršovic. Nad vstupním schodištěm vidíme nápis „Svatý Václave, nedej zahynouti nám ni budoucím.“
Ve vršovické farnosti působila v posledních desetiletích řada výrazných kněžských osobností. Nejdéle zde setrval P. Jiří Hájek (1968 - 1985). V době začátků jeho působení ve Vršovicích byl kostel sv.Václava velmi ohrožen. Na mnoha místech silně zatékalo stropem. P. J. Hájek vyvinul nesmírné úsilí na záchranu kostela. Od ledna 2000 spravuje farnost
P. Pavel Kuneš, který má velké pochopení pro práci s dětmi. Věnuje se jim hlavně při druhé nedělní dopolední mši svaté. O děti ve farnosti se stará i řada věřících, kteří vedou vyučování náboženství, zájmové kroužky atp.Věřící jsou činní i jinak. Např. pěvecký sbor významně přispívá ke slavnostnímu rázu bohoslužby.
Miloslav Muller