Trvalý úkol Assisi
Slotwiński, Tadeusz OFM
24. Papežský poutník
Dne 2. dubna 2005 v 21.57, v první sobotu měsíce, ve svatvečer neděle Božího milosrdenství, překročil práh věčnosti papež Jan Pavel II. Nazývali ho a nazývají „svatý“ a „velký“. Celý svět, nejen křesťanský a katolický, o něm mluví a píše s údivem, pláčem, žalem. Jsou i takoví, kterým tato smrt dala rovněž útěchu. Byl a je dále učitelem, jenž předává pravdu, jak moudře a dobře žít. Co nám, františkánům a všem těm, kdo chtějí kráčet cestou svatého Chudičkého, Jan Pavel II. zanechal a odkázal?
Dne 5. listopadu 1978, krátce po svém zvolení na Petrův stolec, vydal se na pouť do Assisi, aby se modlil u hrobu spolupatrona Itálie sv. Františka. „Jsem v Assisi dnešní den, který chci zvláštním způsobem zasvětit svatým patronům této země - Itálie... Vědom si toho, že jsem se v této zemi nenarodil, pociťuji neodolatelnou potřebu zrodit se v ní duchovně. A proto tuto neděli přicházím jako poutník do Assisi, po stopách svatého Chudičkého, Františka, který dobře vepsal Kristovo evangelium do srdcí lidí své doby... Přicházím, abych navštívil toto město, které bylo svědkem mimořádného Božího dobrodružství, jež se odehrálo na přelomu
Proto dnes, když jsem poprvé jako papež stanul u zdroje onoho velkého vanutí Ducha, u zdroje mimořádné obrody církve a křesťanství 13. století díky postavě sv. Františka z Assisi, celým srdcem se obracím na našeho patrona a volám: Ty, jenž jsi tolik přiblížil Krista své době, pomoz nám přiblížit Krista našim časům; naší obtížné a kritické době. Podpírej nás! Dnešní doba očekává Krista s velkou touhou, třebaže si to mnoho našich současníků neuvědomuje.
Blížíme se dvoutisícímu roku po Kristu. Budou to časy, jež nás připraví na obrodu v Kristu, na nový advent? Každý den při eucharistické modlitbě projevujeme své očekávání, obracíme se k němu, svému Vykupiteli a Spasiteli, k němu, jenž je naplněním dějin člověka a světa.
Svatý Františku z Assisi! Pomoz nám přiblížit Krista církvi i dnešnímu světu!
Ty, jenž jsi nosil ve svém srdci nejisté dráhy osudu svých současníků, podpírej nás, abychom do srdce, blízkého Srdci Vykupitele, zahrnovali problémy lidí naší doby, obtížné problémy sociální, ekonomické, politické, problémy současné kultury a civilizace, všechna utrpení, napětí, komplexy, nepokoje. Pomoz nám převést to do jednoduchého a plodného ovoce, jazyka evangelia. Pomoz nám rozřešit všechny tyto problémy klíčem evangelia, aby sám Kristus mohl být pro člověka naší doby cestou, pravdou a životem.
Prosí tě o to, svatý synu církve, synu italské země, papež Jan Pavel II., syn polské země, a doufá, že ho neodmítneš, ale pomůžeš mu. Byl jsi vždy dobrý a spěchal jsi pomoci všem, kdo se k tobě obraceli o pomoc.“
Potom se obrátil srdečnými a povzbudivými slovy k následovníkům sv. Františka a řekl: „... Říkám vám to, co cítím v hloubi srdce:
Papež je vám vděčný za vaši věrnost vašemu františkánskému povolání.
Papež je vám vděčný za vaši apoštolskou činnost a evangelijní poslání.
Papež vám děkuje za vaše modlitby za něho a na jeho úmysl.
Papež vás ujišťuje, že na vás pamatuje při modlitbě.
Služte Pánu s radostí!
Buďte služebníky jeho lidu s radostí, neboť sv. František chtěl, abyste byli radostnými služebníky lidí, schopnými všude zažehovat lampy naděje, důvěry, optimismu, které mají svůj zdroj v samotném Pánu.
Příkladem ať vám je nyní i vždy váš, náš společný svatý patron, sv. František z Assisi.“
Svatý otec Jan Pavel II. pozval do Assisi na modlitební setkání na den 27. října 1986 představitele světových náboženství. Celý den byl zasvěcen modlitbě a rozjímání na téma míru ve světě. Na zakončení tohoto dne Jan Pavel II. řekl: „Toto je trvalý úkol Assisi: toto je lekce sv. Františka, jenž vtělil do života podmaňující ideál; toto je lekce sv. Kláry, která byla jeho první následovnicí. Je to ideál skládající se z pokory, hlubokého vnímání Boha a obětování se na službu všem. Sv. František byl člověkem pokoje; sv. Klára byla v nejvyšším stupni ženou modlitby. Její spojení s Bohem v modlitbě podporovalo Františka a jeho druhy, podobně jako podporuje nás dnes. František a Klára dávají příklad života v pokoji s Bohem, se sebou samým, se všemi muži a ženami na tomto světě.
Kéž jsou tento svatý muž a tato svatá žena inspirací pro všechny lidi dnes, aby měli tutéž sílu charakteru a lásky k Bohu a k bližnímu kráčet dál cestou, kterou musíme jít společně.
Pohnuti příkladem sv. Františka a sv. Kláry - pravých učedníků Krista - a přesvědčeni příkladem tohoto dne, který jsme společně prožili, zavazujeme se, že budeme zpytovat svědomí, že budeme věrně naslouchat jejich hlasu, že očistíme svého ducha od předsudků, hněvu, nepřátelství, žárlivosti a závisti. Budeme se snažit vytvořit pokoj v mysli a jednání, majíce rozum a srdce obrácené k jednotě lidské rodiny.
A vyzýváme všechny své bratry a sestry, kteří nás slyší, aby dělali totéž.“
Tadeusz Slotwinski OFM
Trwala lekcja Asyžu
Glos sw. Franciszka 10/2003
z polštiny přeložil Radim Jáchym OFM