Rozhovor s apoštolským nunciem Giovannim Coppou

Šotolová, Olga OFS

Již od 27. prosince loňského roku se na Letenské pláni shromažďují věřící k modlitbám na místě, kde bude papež 27. dubna celebrovat slavnostní mši svatou u příležitosti 1000.

výročí mučednické smrti sv. Vojtěcha. Také v Hradci Králové je v modlitbách očekáván jeho příjezd dne 26. dubna. Návštěvu je ovšem třeba dobře připravit i organizačně, aby tak krátká doba, vymezená pro pobyt Svatého otce v naší zemi, byla intenzivně naplněna. Organizace cesty je připravována ve Vatikánu, proto jsme zašli za apoštolským nunciem Giovannim Coppou s prosbou o rozhovor.

 

 

 

Vaše Excelence, až vyjde tento rozhovor v dubnovém čísle časopisu Poutník, bude nás dělit jen několik dnů od příjezdu Svatého otce. Doba příprav  jeho pobytu u nás končí,  zakrátko již budeme sledovat jeho příjezd a  svou osobní přítomností na mši svaté   vyjádříme svou vděčnost a lásku k papežii i ke sv. Vojtěchovi - mučedníku pro Krista.  Ovšem  za tímto pobytem se skrývá mnoho práce.  Mohl byste nám říci, kdo připravuje papežovy cesty, kdo se jich účastní,  jaká setkání jsou plánovaná?

 

 

 

Jsem potěšen, že čtenáři časoipisu „Poutník“ se tak živě zajímají i o nejmenší podrobnosti cest Svatého otce: také toto je znamením lásky k Svatému otci. Víme dobře, že oddanost papeži je základním prvkem františkánského ideálu, jako  integrantní lásky k církvi.

Otázky, které mi klade „Poutník“, jsou velmi jednoduché, vždyŤ papežovy cesty jsou už dobře konsolidovanou tradicí, pokud jde o jejich přípravu. Stačí jen  připomenout, že cest v cizině doposud bylo 74 a v samotné Itálii 127.

Kdo se účastní papežových cest? Vždy je přítomen kardinál Angelo Sodano, státní sekretář, a sostitud  Státního sekretariátu, arcibiskup Giovanni B. Re. Dále pak biskup prefekt papežského domu, soukromý sekretář Svatého otce, jeho osobní komorník, lékař, papežský ceremoniář spolu se svým pomocníkem, a dva monsignoři ze Státního sekretariátu - jeden z nich je Polák -, kteří musí být stále k papežově dispozici.

Kdo připravuje papežovy cesty? Státní sekretariát přijímá pozvání ze strany episkopátů a vlád z celého světa, aby Svatý otec navštívil jejich zem. Každým rokem je stanoven p

řesný program cest, který může být náhle pozměněn, jak se to nedávno stalo v případě Sarajeva. Příprava není jednoduchá. Z toho důvodu Státní sekretariát úředně pověřuje P. Roberta Tucciho, aby vykonal alespoň dvě přípravné návštěvy v místech, kam přijede Svatý otec. P. Tucci, doprovázen vždy místním apoštolským nunciem, vidí, kde bude nejvhodnější místo, kde bude Svatý otec slavit mši svatou, kde se setká s mládeží, s nemocným apod., a to jak v hlavním městě navštěvovaných zemí, tak i v jiných městech. Potom předloží Státnímu sekretariátu zásadní program, který Svatý otec schvaluje.

Pochopitelně organizačních a logistických problémů jednotlivých cest je mnoho, někdy také zahrnují choulostivé otázky ochrany atd. Proto P. Tucci se nejprve setká s biskupy, pak se zástupci státu. Zde pro nastávající návštěvu měl dvě setkání s Biskupskou konferencí, včetně s pane kardinálem Vlkem, s přípravnou komisí jak z Prahy, tak i z Hradce Králové, dvakrát se také setkal se zástupci kanceláře pana prezidenta republiky, ministerstva zahraničí, se členy státní policie, s piloty vrtulníků atd.

Současně s touto přípravnou činností probíhají setkání Vatikánského rozhlasu se zástupci televize a rozhlasu pro propojení jak televizního, tak i  rádiového vysílání. Ta budou probíhat v přímém přenosu, kterým speakers budou  podrobně informovat  posluchače po celém světě o průběhu obřadů a setkání.

Jak vidíte, je zde celá hustá síť příprav, které si jen málokdo   uvědomí a které probíhají v plné diskrétnosti a vážnosti. také proto cesty Svatého otce mají vždy  tak důležitý dopad na veřejnost. A pak je zde mimořádná osobnost papežova, jež sama o sobě přitahuje pozornost všech a jako magnetická síla je oslovuje.

S kým se Svatý otec setká? Program této návštěvy byl již uveřejněn. Skládá se z těchto klíčových bodů:

- Přílet na ruzyňské letiště, kde ho pozdraví pan prezident republiky a kde promluví pan prezident a Svatý otec.

- Setkání s pp. biskupy České republikyna Apoštolské nunciatuře, kde pronese projev Biskupské konferenci, která dnes má 13 biskupů.

- Sobota 26. dubna: mšw svatá pro mládež v diecézi Hradce Králové - svatý Vojtěch se narodil v nedalekých Libicích.

- Odpoledne soukromé setkání s panem prezidentem republiky a jeho chotí.  Následovat budou pozdravy ministrům, členům diplomatického sboru. Pak se papež odebere na Břevnov do arcibiskupství, založeného svatým Vojtěchem před 1004 roky. Zde se setká s nemocnými a s řeholníky a řeholnicemi.

- Neděle - vrcholný den oslav tisíciletí mučednické smrti světce. Na Letné bude velká eucharistická koncelebrace s homilií Svatého otce, který opět před modlitbou Regina caeli osloví přítomné.

Odpoledne se Jan Pavel II. odebere do katedrály, aby zde uctil ostatky svatého Vojtěcha a zúčastnil se ekumenického setkání s jinými křesťanskými církvemi.

Z katedrály odjede na letiště, kde se rozloučí s panem prezidentem, s ostatními autoritami, biskupy a s věřícími, a odletí do Říma.

 

 

 

Děkuji vám za tyto podrobné informace a dovolte mi ještě další otázku: Jste terciář sv. Františka. Co pro vás znamená sv. František z Assisi?

 

 

 

Hovořit o významu svatého Františkaje podnikem, který vyžaduje čas a místo.Kolik knih bylo napsáno o sv. Františkovi a o františkánství! Pro mne sv. František nemůže mít jiný význam než to, co představuje všechno: Žít evangelium doslova, „bez poznámek“ (sine glossa).

František byl hned ve své době viděn jako druhý Kristus, jako ten, kdo v sobě vtělil nejdokonaleji postavu, poselství, umučení Kristovo. Když políbil malomocného, cítil Ježíše živého v bratřích. Svlékl se doslova z veškerého majetku aby byl svoboden jko skřivánek, který letí  na modrém nebi. Žil extrémní chudobu, viděl v ní jakoby živou bytost: vzpomeňme fresky v  dplní bazilicev assisi, kde je zobrazeno zasnoubení Františka s „Paní Chudobou“. Postil se, trpěl tělesně i duševně, a to do té míry, že obdržel Ježíšova stigmata jako znamení jeho ztotožnění se s Ukřižovaným. A všechno v radosti. Františkánská spiritualita je ovládaná radostí, smyslem pro bratrství se vším živým tvorstvem  - vzpomenu „Il Cantico delle creature“ (Chvalozpěv stvoření), první veledílo italského písemnictví.

František je jako hvězda první velikosti na obloze církve raného středověku, kterou on společně se sv. Dominikem reformoval zevnitř, když neporušeně hlásal Kristovo poselství a plnou poslušnost papeži. Víme, že v oné době byli jiní reformátoři proti papeži, byli bludaři a dopadli špatně. František byl příkladným synem církve, která, prostřednictvím Inocence III., schválila jeho Reguli a povzbuzovala ho v jeho poslání. Byl revolucí svatosti v církvi.

 

 

 

Co očekáváte od našich františkánských řádů?

 

 

 

Odpověď závisí na tom, co jsem řekl předtím. Kdo nosí Františkovo jméno, má velkou zodpovědnost oživovat jeho postavu v dnešním světě tím, že bude praktikovat stejné ideály jako on, i když dnešní svět je jiný než tehdy. Ale evangelium je stále stejné, platí stále pro všechny muže a ženy každé doby. Tedy: být františkány dnes znamená nést ve vlastním povolání, v životní profesi, v práci, ve škole atd. Františkův ideál. Sine glossa. Svět potřebuje dnes tyto příklady celosti ve službě Kristu a církvi. To platí pro františkány kněze i pro laiky terciáře.

Přeji všem čtenářům „Poutníka“, aby byli ve světě touto Františkovou přítomností.

A poněvadž se připravujeme na návštěvu Svatého otce k tisíciletí sv. Vojtěcha, přeji také, abyste poznávali lépe jeho osobnost mnicha, biskupa, misionáře, mučedníka, který učinil českou zemi slavnou ve světě.

Zvu všechny na jednotlivé slavnosti při papežské návštěvě, abychom vyslechli, co nám papež řekne o svatém Vojtěchu a o významu, který má mít pro nás dnes s výhledem na třetí tisíciletí.

Pokoj a Dobro.

Za rozhovor poděkovala Olga P. Šotolová