Zprávy
Františkánská mládež v Hradci Králové
V poslední únorový víkend se sešli mladí lidé z Čech a Moravy, které okouzlila osobnost sv. Františka. Sešlo se jich v Hradci Králové přes padesát a můžeme se těšit, že vydařené setkání přivede do jejich řad další.
Mládežnické hnutí je mezi mládeží ve světě dost rozšířené. Lze z toho soudit, že existuje mládež hledající pravé hodnoty. V přetechnizovaném světě, ve světě nadbytku všeho, začíná být stále lákavější možnost života v evangelijní chudobě. V prostředí boje o moc, o uplatnění se, o vysoké postavení mezi lidmi láká představa možnosti být nejmenší mezi všemi. Tam, kde vládne bezohlednost a prosazování svého já, žít v poslušnosti Boha a církve. Sv. František nám ukázal, jak je možné žít pro druhé v nezávislosti na všem světském, ve službě, svobodě a radostnosti.
Mladí lidé prožívali víkend ve františkánském duchu. Starší sestry z místního společenství SFŘ se obětavě staraly o jídlo, spalo se na podlaze a osobní hygiena tentokrát trochu utrpěla. Pro jednou se snad tak moc nestalo a nikomu to nevadilo.
Vše se odehrávalo v Katolickém domě na Pouchově a v pouchovském kostele, jehož správce otec Tichý vyšel mladým maximálně vstříc. S mládeží se setkali: sídelní biskup královéhradecký Karel Otčenášek, národní ministr SFŘ dr. František Reichel a jáhen Česlav Křížala OFM. Bratr Česlav je znám mezi františkány po celé republice a vždycky ví, co, kde a komu říci. Stejně tomu bylo i tentokrát. Bratr Reichel osvětlil přítomným poněkud hlouběji františkánskou spiritualitu a zároveň pozval všechny přítomné na „pěší pouť“ do Svaté země. Otec biskup Karel přijel z oslav 85. narozenin otce opata Víta Tajovského, aby mohl mládež také pozdravit. Po společně slavené mši svaté ještě dlouho s mládeží besedoval.
Františkánská mládež strávila v Hradci Králové jeden víkend. Mnohé se prodiskutovalo, mnohé se vyjasnilo. Všichni byli spolu při jídle i ve spánku, při hře a veselí, ale také při modlitbě a adoraci. V Hradci byli vítáni. Zbývá jen přát jim. aby je neopouštěla touha následovat sv. Františka v každodenním životě. Žít tak, aby jejich příklad přiváděl mezi ně další mladé lidi.
JK
Národní rada informuje
V pátek 7. 3. se sešla národní rada SFŘ v Nymburce. Toto místo bylo zvoleno proto, že Nymburk byl výchozím místem další část františkánské poutě, která má své zakončení l. června na Velehradě. Hlavním bodem jednání na nymburské faře byla organizace volební kapituly a zájezdu po stopách sv. Františka. Současná prozatímní národní rada končí svoji činnost, proto byla také zahájena práce na závěrečné zprávě o činnosti. Na pořadu jednání byla také františkánská mládež. Velmi kladně bylo hodnoceno setkání františkánské mládeže v Hradci Králové a byl vysloven dík a uznání organizátorovi setkání ministru hradeckého společenství Františku Žídkovi. Rada si dala za úkol, vyhledat mezi mládeží schopného člověka (hlavně s jazykovými znalostmi), který by mohl naši mládež zastupovat na mezinárodním fóru.
Druhý den se sešli františkánští poutníci v nymburském kostele, aby se po úvodních modlitbách a slovu vydali na pouť po stopách sv. Vojtěcha. Na trase Nymburk, Poděbrady, Libice vydrželi všichni, dál pak pokračoval jen ti zdatnější. V poděbradském kostele čekal na poutníky poděbradský probošt a kanovník P. František Lukeš. Otec Benedikt Holota OFM se v promluvě při mši svaté soustředil na osobnost sv. Vojtěcha a jeho význam pro nás i celou Evropu.
Po mši svaté a společném obědě se poutníci vydali s požehnáním všech přítomných kněží do rodiště sv. Vojtěcha Libice nad Cidlinou. Společná modlitba v místech, kde se s největší pravděpodobností modlil i světec, zakončila jednu etapu poutě zvané Víra. Byla to vpravdě františkánská pouť.
Jana Kubátová
Volební kapitula SFŘ
Podle Generálních konstitucí, odd. 4, čl. 76 svolává ministr národní rady SFŘ generální kapitulu na dny
Oprava: V č. 3/97 na str. 8 má být uvedeno: ...sv. Anežky České a jejího bratra, českého krále Václava I.