Z Čech až na Havajské ostrovy
Pechatý, Jaroslav Josef OFS
Setkání skautů na Oahu
Dnešní únorový víkend je tzv. prezidentský. Slaví se současně narozeniny dvou prezidentů, lorda Washingtona a Abrahama Lincolna. V této době na amerických školách vykládají americkým školákům příběhy o poctivosti a pravdomluvnosti amerických prezidentů, zvláště lorda Washingtona, který jako mladý „boy“ podsekl doma na zahradě třešeň a dokázal se k tomu přiznat. Tolik legenda.
Místní skauti v těchto dnech zde každoročně slaví tzv. „conclave“, pokaždé na jiném ostrově. Loni jsme byli na ostrově Maui, letos je to „u nás“ na Oahu. útulek nám poskytla základna námořní pěchoty Kaneohe. Je umístěna na východním pobřeží ostrova a když ji navštívíte, ocitnete se rázem v polovině čtyřicátých let, tedy v době druhé světové války. Staré bunkry, lehká polní děla, námořní muzeum plné torpéd, otlučené kasárenské domky. Staří veteráni vykládají mladým skautům o událostech a jménech, která kdysi tolik znamenala a která už nikdo nechápe a ani nechce chápat. Tady si můžeme uvědomit, že dvacáté století, jedno z nejbojovnějších, už skončilo.
Podařilo se nám po delší době probojovat mši svatou pro naše skauty. Naše zkušenosti s tzv. interdenominačními bohoslužbami byly různé. Od velmi dobrých až po velmi špatné. Ekumenické bohoslužby před několika lety v Hanau (v Německu) měly takovou úroveň, že katoličtí skauti mohli jít ke sv. přijímání. Naproti tomu loňského roku v Maui byly bohoslužby tak zoufalé, že spíše připomínaly špatnou schůzi náboženského sdružení. Za těchto okolností nezbylo než prosadit do programu katolické bohoslužby. Nemáme-li kněze k dispozici, vozíme skauty do polních kaplí.
Zde bych se chtěl zmínit o jednom palčivém problému. Je všeobecně známo, že vztahy mezi americkými skauty (Boy scouts of America) a současnou vládou jsou mírně řečeno nedobré a napjaté. Třecích ploch je více, ale nejprudší bitvy planou na dvou frontách. První konflikt spočívá v tom, že přísaha amerických skautů jednoznačně říká, že prvou povinností skauta je sloužit Bohu. To ovšem přivádí některé militantní ateisty ke vzteku. Argumentují tím, že americká ústava zakazuje náboženskou diskriminaci a že to je přesně to, co prý americká skautská organizace dělá, když odmítá přijímat hochy, kteří otevřeně nevěří v Boha. Jenomže američtí skauti kontrují tím, že jsou současně náboženskou organizací, která vyžaduje určitý kodex pevných morálních zásad, a že jsou organizací privátní a mohou si tedy konec konců dělat, co chtějí. Tyto periodicky se opakující spory končí vždycky stejně. Nejvyšší soud dá americké skautské organizaci za pravdu a čeká se na další recidivu.
Druhé jablko sváru začíná také v přísaze, ale nepřímo. Poslední věta přísahy amerických skautů vyžaduje „morální přísnost“. To může být sice vysvětlováno různě, ale praktické důsledky jsou, že kupř. homosexuální mužové nesmí být skautskými vedoucími. Je-li požadavek „služby Bohu“ pro některé radikální ateisty těžko stravitelný, pak je toto antihomosexuální stanovisko katalyzátorem, který přivádí militantní homosexuální skupiny přímo k šílenství. Jsou soustředěni kolem Hollywoodu a dští oheň a síru. Poslední rozhodnutí Nejvyššího soudu v Kalifornii sice potvrdilo antihomosexuální linii ústředí amerických skautů, ale v blízké době můžeme očekávat další útok. Nepříjemné je na té celé věci, že tyto soudní spory jsou nesmírně nákladné. Hollywoodské kruhy si to ovšem mohou dovolit.
Podobná taktika je používána také proti katolickému kléru v soudních případech tzv. zneužívání např. ministrantů. Řada těchto případů je neúměrně zveličována, falešně prezentována a často dokonce – a to je nejsmutnější – záměrně konstruována. A zase, i když nakonec dostane neprávem obviněný kněz dostiučinění, přece jen – semper aliquid haeret. Kromě toho jsou tyto procesy nákladné a právníci vydělávají.
K nám na Havaj doléhá hřmění této kanonády jenom tlumeně, ale slyšíme ji i tady.
A ještě jen malou poznámku ke stavu amerického vojenského kléru.: můžeme zodpovědně (já i Theresa) prohlásit, že za celých dvacet let služby jsme se nesetkali ani s jedním podprůměrným katolickým knězem. To se nedá říci o některých evangelických denominacích, kde náboženská vzdělanost kazatelů je dost nízká. Po stránce morální jsou ovšem v pořádku.
Počasí je tady v únoru poměrně chladné, něco jako u vás studený máj. Slunce sice svítí, ale dost prší.
Příště napíši o naší cestě na ostrov Molokai.
J. J. Pechatý OFS