Život ve znamení TAU

Schneider, Herbert OFM

 5. Znamení malého

 

 

 Znamení TAU odpovídá hebrejskému táw a řeckému tau. Je to nejmenší písmenko v řecké abecedě. S TAU je spojeno ocenění všeho, ať je to jakkoli malé. Žádná věc není bezvýznamná, tím méně člověk.

 

 

 František šel výslovně za objevováním malého, a to ve znamení TAU. Tak v malém vnímal to velké. Svět totiž nelze plně pochopit kategoriemi malý - velký, spodní vrstva - horní vrstva, chudý - bohatý, neboť každá má hodnotu o sobě a nehodnotí se ve vztahu k druhým, které snad jsou větší. Každá věc má hodnotu v sobě: každý člověk má v sobě význam jako bratr, nezávisle na polarizaci pán a kmán, malý a velký. Právě tak ale může teď v malém rozpoznat vlastní hodnotu.

 

 

 To malé představuje ve znamení TAU plnost života, právě jako to, co se zdá větší. Jsou rozlišováním jen navenek. To se jen zdá, jako kdyby si to větší nárokovalo více hodnoty. Zevnitř má každé svou hodnotu. To se stává zřejmým právě na malém.

 

 

 Vždyť ve znamení TAU to nejmenší písmenko představuje celek. Ať by byl člověk jakkoli a v jakémkoli ohledu malý, tak jako malé TAU, ve významové struktuře celku života má svou hodnotu. Z pohledu TAU není důležité, zda je někdo velký nebo malý, ale zda je v sobě celistvý a žije do výše a šíře. V tom má pak svůj střed.

 

 

 František rád vypátrává takové vztahy věcí. Stále znovu rozbíjí navyklé způsoby hodnocení, které zařazují lidi podle nahoře a dole, jako velké a malé.

 

 

 Vědomě prožívá sám sebe jako malého, ne však, aby se podceňoval, ale aby v tom malém nechal Bohu všechny možnosti většího. Před Bohem je člověk vždy malý, ale právě malému se zjevuje. Proto za ně chválí Kristus svého Otce (Mt 11,25).

 

 

 Pro svůj řád si František přeje tuto malou cestu ve světě i v církvi. Jeho bratři nemají chtít být velcí, kteří všude do toho mluví a mají na zřeteli vliv. Svou velikost už našli, a to v tom malém.

 

 

 Sociálně kritický pohled, který je svým způsobem oprávněný, nepostihuje toto místo malého. Nenachází pak v něm ani žádnou hodnotu. Což však není to malé základní podobou plného života naznačeného v TAU ?

 

 

 Pro Františka v tom spočívá zamilovanost do malého a zasnoubení se s malým, stejně jako s Paní Chudobou, o které mluví. Toto malé v podobě TAU je jako poklad, který nalezl, jako klíč k tajemství života světa, a radost nad tímto bohatstvím, které nakonec platí.

 

 

 Herbert Schneider OFM: Leben im Zeichen des Tau

 

 

 Kaffke-Verlag-Aschaffenburg, 1989

 

 

 z němčiny přeložil Radim Jáchym OFM

 

 

Příště: Znamení důvěry