Život ve znamení TAU
Schneider, Herbert OFM
9. Znamení kříže
V jednom pamfletu proti křesťanům z prvních dob je Kristus zobrazen jako osel, jenž visí na kříži v podobě TAU. TAU je dáváno do vztahu s křížem, a dostává z kříže svůj vlastní význam.
Ponechme stranou otázku, zda kříž, na němž Kristus visel, neměl podobu TAU. Nové výzkumy, zdá se, to dokazují: na kůlu vertikálně vztyčeném a nahoře zašpičatělém byl nasazen příčný trám s otvorem uprostřed. Takový příčný trám nesl pravděpodobně Ježíš cestou na popraviště.
Ať vypadal kříž ve skutečnosti jakkoli: jako TAU anebo tak, jak jej známe, důležité je v naší souvislosti, že symbolika TAU se v kříži nejen odráží, ale současně nepřekonatelně vede dále a dokonává se.
TAU jako kříž zjevuje propastnost historie člověka a Boha s člověkem. Boží pokora, jak říká František, je příležitostí povýšení člověka směrem k Bohu. TAU je nyní v kříži znamením vykoupení a osvobození. Jako takové je zesměšnění vytvořené člověkem s oslí hlavou na kříži znamením, jak daleko to může dojít s člověkem, který se zvrátí.
Pozitivní Ano k podobě kříže uvolňuje nové životní síly: dole uprostřed zvrácené situace člověka vyroste nový strom života, který nalezne své plné míry ne z vlastní mohutnosti, ale silou Božího slitování a nepopsatelné lásky. Vzniká nový život.
Zde se ukazuje i nová pravda člověka: musí vydržet svůj střed na kříži, nachází jej jen tam, i když se to uskutečňuje pohrdáním. Utéci nemůže. Velikost člověka spočívá v tom, že se dokáže udržet v středu. Neopouští tento střed, ani v bolesti a pohrdání. Vytváří přímo jeho určení, aby zachoval tento střed.
TAU odhaluje celou Boží pokoru a dává povstat lásce k životu, neboť nic nemůže být tak zvrácené, aby to nemohlo být podchyceno ještě větší láskou Boží - jako zde na kříži. Co může Bůh všechno snést!
TAU je symbolem smrti a života zároveň. Když bylo za jménem vojáků v římské vojenské službě uvedeno TAU, znamenalo to, že voják je ještě naživu. Tím větším právem může být uvedeno TAU za jménem každého člověka po smrti a zmrtvýchvstání Ježíšově, i pod jménem nějakého neznámého, bezvýznamného, ba opovrhovaného mrtvého, který je ještě naživu díky Kristově vzkříšení z kříže.
Obrázek: Rouhavý kříž z Palatinu.
Kristus s oslí hlavou na kříži v podobě TAU.
Herbert Schneider OFM
Kaffke-Verlag-Aschaffenburg, 1989;
z němčiny přeložil Radim Jáchym OFM
Příště: Znamení spásy
Znamení pokání