STOLEC MOUDROSTI
Mlčoch, Lubomír OFS
Milí studenti,
…na univerzitu jste přišli za poznáním, za nabytím znalostí a vědomostí. Máte rozvinout hřivny, jež vám Bůh či příroda svěřili, jste vedeni touhou po sebeuplatnění. Ratio, rozum, patří k univerzitě jistě jako atribut, avšak to, co by vám měla univerzita poskytnout, se neredukuje na ratio, nemáte zde rozvinout jen chytrost, tím méně vychytralost. Velkolepé dědictví středověku, kterým je univerzita, je spojeno s duchovní dimenzí života, a ta je v židovsko-křesťanské tradici spojena s moudrostí. Starozákonní král a mudrc Šalamoun, jemuž je v Bibli připisována m.j. i "Kniha moudrosti", napsal již před třemi tisíci let: "Naučil jsem se moudrosti nezištně, bez závisti se o ni dělím, nechci ukrývat její bohatství, vždyť ona je pro lidi nevyčerpatelný poklad. Ti, kdo ji získají, uzavírají přátelství s Bohem, poněvadž jsou mu doporučeni dary, které zjednává kázeň.“ Jestliže se v Knize Přísloví hovoří o tom, že "moudrost si vystavěla chrám", středověká, již tisíc let stará tradice, rozuměla pod oním "chrámem moudrosti" budovu univerzity. Světský panovník Karel IV. žádal svou suplikou hlavu církve Klimenta VI. o souhlas se založením "obecného učení" v Praze, a když se originál privilegia papežova ztratil ve vřavě II. světové války, požádal rektor Karel Malý při příležitosti oslav 650 let od založení univerzity dnešní hlavu církve o vystavení duplikátu k dokumentu Klimenta VI.
V neděli 10. září slavil papež Jan Pavel II. na svatopetrském náměstí v Římě bohoslužbu pro univerzitní a vysokoškolské učitele, připomínající Jubileum 2000 let od narození Krista. Na homilii bylo pozoruhodné to, že shromáždění vědců a profesorů všech vědních disciplin a všech zemí a kontinentů svěřil do ochrany - jako učitelce a "trůnu moudrosti" - jedné docela prosté palestinské dívce a ženě, která žila před dvěma tisíciletími, a které nebylo dopřáno - jako žádné dívce její doby - studovat ani tehdejší rabínskou školu. Marie, matka Kristova, svým bližním tehdy, a nám dnes, poukazuje na svého Syna jednou jedinou jí přisuzovanou větou v evangeliu, kterou se k lidem obrací při příležitosti svatby v Káni Galilejské. Touto radou odkazuje na svého a Božího Syna: "Udělejte všechno, co vám nařídí!" První studentská kolej založená roku 1438 v Praze již kališníkem Janem Rečkem nesla jméno Panny Marie. Snad nejcennější architektonický klenot Karolina, arkýř gotické kaple, ještě dnes skrývá deskový oltář, na němž Madona poukazuje na Dítě, vtělenou Moudrost. Jaksi stranou, mimo pozornost, můžete tento výjev zahlédnout i v dnešní velké aule.
Věda na přelomu 2. a 3. tisíciletí po Kristu je považována za základ "společnosti vědění" (knowledge society), za zdroj ekonomické, politické a vojenské moci, za pramen bohatství. Dnešní věda vzbuzuje veliké naděje a veliké obavy. Pokušení domýšlivosti a pýchy je s rozumovým poznáním spojeno zákonitě, jak ukazuje již pradávný příběh o Adamovi a Evě a o stromu poznání. Nám, dnešním mistrům univerzitním, může být zatěžko nechat se vést a učit od prosté palestinské ženy. Může to připadat zatěžko i vám, milí studenti, kteří začínáte teprve svá studia na těch nejnižších stupních jako budoucí bakaláři či magistři. Avšak - a to je také životní zkušenost této prosté, leč výjimečné ženy - pokuste se o této radě rozjímat ve svém srdci - pokud ji nemůžete přijmout. Akademická svoboda, znovunabytá před deseti lety, mi dopřává vám takovou radu dát. Patří k vaší akademické svobodě mou radu odmítnout jako pošetilost. Univerzitní žezlo -insignie, na něž budete nyní přísahat, má již jako svůj symbol moudrosti sovu, insignie univerzity má stále ještě jako symbol Nejvyšší Moudrosti Kristův kříž.
Svatá země, Palestina, je znovu ohrožena válkou, jako již tolikrát v historii. Starozákonní prorok Izajáš (2,2-5) tři čtvrtě tisíciletí před Kristem volá: "Ze Siónu vyjde nauka, z Jeruzaléma Hospodinovo světlo. Soudit bude národy, rozsuzovat četné kmeny, že zkují své nože v radlice a svá kopí ve vinařské nože. Nezdvihne již meč národ proti národu, válce se již nebudou učit. … choďme v Hospodinově světle!"
S odkazem na krále Šalamouna vám přeji, abyste během svého studia na fakultě sociálních věd potkávali učitele moudré a nezištné, kteří před vámi nebudou ukrývat bohatství své moudrosti, vám pak přeji, abyste byli k nabývání nevyčerpatelného pokladu poznání doporučeni dary, které zjedná vaše kázeň.
Z imatrikulačního projevu děkana UK-FSV Lubomíra Mlčocha OFS, Karolinum 9. října 2000
Kde je láska a moudrost, tam není strach ani bezradnost.
Kde je trpělivost a pokora, tam není hněv ani zármutek.
Kde je radostná chudoba, tam není chamtivost ani lakota.
Kde je pokoj a rozjímání, tam není neklid a rozčilování.
Kde střeží dům bázeň Páně, tam nepřítel nenajde přístup.
Kde je milosrdenství a zdrženlivost, tam není nestřídmost ani tvrdost.
Sv. František, Napomenutí 27