Bratr Mychal Judge OFM, 1933 – 2001

Zawadzinský, John

Světelný maják v americké nejtemnější noci

Otec Mychal Judge OFM, od roku 1992 kaplan hasičského sboru v New Yorku, zemřel v úterý 11. srpna pod krupobitím kusů oceli a betonu, když zaopatřoval jednoho z hasičů na místě teroristického útoku na Světové obchodní centrum. Otec Judge se stal první oficiálně zaregistrovanou obětí útoku. Bylo mu 68 let.

„Ztráty hasičského sboru jsou omračující. Vím ale, že se otec Judge za nás modlí,“ řekl starosta New Yorku Rudolph Giuliani. „Hasičský sbor vyjde z této tragédie posílený a otec Judge bude zde, aby se za nás modlil a podporoval nás.“

Hasiči našli bezvládné tělo otce Judgeho pod rozbitým hasičským vozem a odnesli je do nedalekého kostela sv. Petra. Položili bratra ve františkánském hábitu před oltář a přikryli ho albou a jeho kněžskou štolou, pak mu dali na hruď jeho helmu a kaplanský odznak. „Vládne velký smutek, protože je to obrovská ztráta. Ale způsob, jakým Mychal zemřel, je zároveň velkou ctí, protože zemřel ve službě,“ řekl otec Peter Brophy OFM, farář z kostela sv. Františka z Assisi, který se nachází na druhé straně ulice téměř naproti hasičské stanici. „Jako bratr jsem poctěn tím, kdo on byl a jak se dokázal přiblížit lidem bez ohledu na to, o koho šlo.“

Edward kardinál Egan, arcibiskup New Yorku, který byl hlavním celebrantem zádušní mše za otce Jugdeho v sobotu 15. září v kostele sv. Františka z Assisi, řekl: „New York vyjde obnovený a posílený z krve a potu našich hrdinů.“

Odhaduje se, že se zádušní mše zúčastnilo více než 2800 lidí, včetně stovek františkánů z Provincie Nejsvětějšího Jména, řeholníků, hasičů a policistů v uniformách a přátel. Mezi smutečními hosty byli i bývalý prezident Bill Clinton, senátorka New Yorku Hillary Rodham Clintonová, jejich dcera Chelsea,  provinciál otec John Felice OFM, otec Brophy a otec Myles Murphy, kněz arcidiecéze New York a bratranec otce Judgeho jako koncelebranti. Kazatelem byl otec Michael Duffy OFM, který slouží v „Hostinci sv. Františka“, ve vývařovně polévek vedené františkány ve Philadelphii. Během kázání řekl otec Duffy, že s otcem Judgem sloužil na počátku sedmdesátých let v kostele sv. Josefa v East Rutherfordu v New Yorku. Připomněl, že otec Judge později jako farář vždy na první místo dával potřeby svých farníků, zvláště když potřebovali někoho, s kým by si mohli promluvit, někoho, kdo by naslouchal jejich problémům. „Jeho srdce i uši byly otevřené, byl opravdu lidský,“ řekl otec Duffy. „Když s vámi mluvil, měli jste dojem, jako byste pro něj byli jediným člověkem na celé zemi. Otec Judge miloval být tam, kde se něco děje, být tam, kde je nějaká krize, a tak mohl sloužit Bohu.“

Když se v roce 1986 otec Judge vrátil ze studií v Anglii, zavolali ho do nemocnice Bellevue, aby tam sloužil mši pro newyorského policistu Stevena McDonalda, který byl po postřelení patnáctiletým mladíkem, kterého v Central Parku vyslýchal, paralyzován od krku dolů. „Když jsem ho poprvé uviděl, ležel jen v posteli, bez pohybu“, řekl mi otec Judge letos v červenci. „Byl na tom špatně, ale rozhodnutý žít.“

V následujících dnech a letech se otec Judge stal velmi blízkým McDonaldovi, jeho ženě Patti Ann a jejich synovi Conorovi. Měl také možnost cestovat s McDonaldem během početných vystoupení ve Spojených státech a Severním Irsku. „Byl mým zpovědníkem, duchovním rádcem a nejlepším přítelem,“ řekl McDonald. „Odpovídal mé představě o tom, jaký by kněz měl být, a především byl živým příkladem Ježíše Krista. Bude mi hodně chybět a nevím, co budu bez něj dělat.“

McDonald volal otci Judgovi, aby ho informoval o zřícení letadla společnosti TWA na Long Islandu v roce 1996, při kterém zahynulo všech 230 lidí na palubě. Po více než dva týdny jezdil otec Judge denně z Manhattanu do Ramada hotelu u Kennedyho letiště. Denně strávil dvanáct hodin tím, že utěšoval přátele a rodiny, kteří ztratili své milované. Také sloužil každý další den mši, účastnil se poradních setkání pro lidi všech denominací a organizoval ekumenické a vzpomínkové bohoslužby pro rodiny obětí a zaměstnance společnosti TWA. „Když přišel ten telefonát, byl to Pán, který mě nějak volal,“ řekl mi po několika letech, když jsem ho navštívil v jeho pokoji ve třetím patře v domě bratří. „Vydal jsem se tam ještě tu noc a zůstal tam celé dopoledne a hovořil z lidmi z celé země a celého světa.“

Když udeřila tragédie 11. září, přišel otec Brian Carroll OFM nahoru do pokoje otce Judgeho, aby ho informoval o tom, že právě do jedné z budov Světového obchodního centra narazilo letadlo. Jak si vzpomíná otec Carroll, otec Judge bez váhání ze sebe rychle svlékl františkánský hábit, oblékl se do své kaplanské uniformy a vydal se ke dveřím. To byl poslední okamžik, kdy tento bratr viděl svého přítele živého.

Otec Judge se narodil v Brooklynu jako syn dvou irských emigrantů z hrabství Leitrim. Jako šestiletý viděl po dlouhé nemoci umírat svého otce, takže si nemohl vlastně ke svému otci ani vytvořit vztah. Aby pomohl matce a dvěma sestrám vyjít se skrovnými prostředky, čistil boty na nádraží Penn, dělal poslíčka a vykonával příležitostné práce až do té doby, než byl v patnácti povolán k františkánům. V roce 1961 byl vysvěcen a poslán do kostela sv. Josefa v East Rutherfordu a Nejsvětějšího Srdce v Rochelle Parku ve státě New York. Před tím působil jako asistent přestaveného Sienské koleje v Loudonville ve státě New York. Později byl jmenován farářem u sv. Josefa ve West Milfordu ve státě New York a pak se v roce 1992 stal kaplanem hasičů. „Vždycky jsem chtěl být knězem, nebo hasičem a teď jsem obojím“ –  řekl otec Judge před několika lety. „Chtěl jsem se tolik stát františkánem. Je to něco, čemu tak silně věřím, a vůbec toho nelituji.“ „Miloval hasiče pro jejich odhodlání starat se o ostatní. Život kohokoli jiného byl pro něj důležitější než jeho vlastní,“ řekl otec James Hynes OFM, dlouholetý Judgeho přítel.  Kromě své práce pro hasičský sbor se otec Judge věnoval také službě nemocným AIDS, léčícím se alkoholikům a bratřím s časnými sliby, kteří byli přidruženi k Provincii Nejsvětějšího Jména méně než pět let.

I když otec Duffy řekl lidem shromážděným při zádušní mši, že byl v duchu zdrcen, když uslyšel zprávu o smrti otce Judgeho, vidí Boží záměr v tom, že si ho vybral, aby zemřel mezi prvními, kteří konali své povinnosti. „Máme stále víc a více lidí, kteří jsou vyprošťováni z hromady trosek a Mychal Judge je vítá na druhé straně smrti. Vítá je se svým velkým irským úsměvem, bere je za ruku a říká jim: Buď vítán(a), pojď, doprovodím tě k našemu Otci.“

Otec Judge byl pohřben na hřbitově Svatého hrobu v městečku Totowa v New Jersey, kde začal svou kněžskou službu jako farář.

 

 

 John Zawadzinský

 z www.hnp.org přeložil z angličtiny Petr Alexa OFS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modlitba:

Na cestě domů slunce zářilo a Verrazano vypadalo velmi majestátně. V autě se pokoj a ticho prostupovalo s myšlenkami na krásný domov, který jsem právě opustil a odkud se právě náčelník Gordon Symon, již v důchodu, navrátil k Bohu, svému Tvůrci v nebi. Byla to krásná, šťastná smrt s manželkou Colleen po boku a zbytkem rodiny, která ji utěšovala a modlila se.

V Brooklynu ve škole sv. Pavla nás sestry charity jako malé chlapce učily a připomínaly nám modlitbu za milost šťastné smrti. To pro nás tehdy byla nepochybně divná modlitba. Vždyť jsme byli tak mladí a tak daleko od všeho „smrtelného“ v životě. Ale léta přešla a sestry už tu nejsou. Během svých čtyřiceti let kněžství jsem byl u smrti tolika lidí, kdy se mísil smutek, štěstí i tragédie.

Ale že jednou zemřu, to je nejjistější skutečnost v životě a kde a kdy to bude a kdo bude se mnou – to ví jen Bůh. Ale jisté je, že mě vezme domů k sobě.

Při psaní těchto pár řádků se připravuji na pohřeb jednoho mladého muže, který, jak se zdá, měl vše, po čem člověk v tomto světě touží. Z nějakých důvodů, které znal jen on sám, si vzal minulý týden život. Je to tak smutné. Není to služba, na kterou se těším. Ptám se sám sebe, jestli se kdy modlil za šťastnou smrt. Jenom Bůh to ví.

Poté, co přejdeme na druhou stranu, uvidíme Boha tváří v tvář, poznáme krásu jeho dobrotivého činu, kterým nás volá do své milující náruče. Je to Boží čin – musí být krásný.

Ano, Pane, nevím den ani hodinu, kdy mne zavoláš, ale dopřej mi, abych dobrým životem, milující Tebe, sebe a druhé, byl v té chvíli připraven vstoupit do Tvé šťastné náruče.

Opravdu věřím, že nějaké sestry, zase v jiné škole v Brooklynu, učily Gordona Symona modlitbu za šťastnou smrt – jeho modlitba byla zajisté vyslyšena.

Mychal Judge OFM

(psáno na jaře roku 2001)

 

 

 

 

Otec Mychal Judge navštívil  františkány v konventu Panny Marie Sněžné v Praze poprvé v roce 1997, své pobyty v Praze několikrát opakoval,  poslední návštěvu Prahy podnikl, aby byl účasten  kněžského svěcení bratra Bartoloměje OFM v chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

 

 

 

 

Text pod obrázek: Otec Mychal Judge v modlitbě vkládá ruce na novosvěcence bratra Bartoloměje OFM