Formační materiál k 800. výročí
Představení:
Jedná se o třetí ze čtyř let (2023–2026), ve kterých Františkánská rodina slaví pět osmisetletých výročí. Po oslavě výročí Potvrzené řehole (Regula Bullata) a Vánoc v Grecciu v roce 2023 a 800 let daru Stigmat v roce 2024 nyní v roce 2025 slavíme:
„Chvalozpěv stvoření: 800 LET MODLITBY ZA VŠECHNO STVOŘENÍ“
Smyslem oslav osmisetletých výročí je být otevřeni Božímu pozvání tady a teď, kráčet spolu jako sestry a bratři z místních bratrských společenství, jako celá františkánská rodina a jako Boží lid. Toužíme čerpat inspiraci od našeho bratra Františka, když následujeme Krista, abychom se stali lidštějšími, křesťanštějšími a františkánštějšími.
Jak navrhla Konference Františkánské rodiny (CFF, 2022), Sekretariát formace OFS připravil tento materiál pro všechna bratrská společenství OFS a YouFra. Zamýšlíme se nad hlavním tématem v jeho čtyřech dimenzích: teologické, antropologické, ekleziologické a sociologické – protože žijeme v Kristu jako sestry a bratři, ve společenství a ve světě. Tento materiál mají dále rozvíjet místní BS a bylo by velmi vhodné, aby všechny aktivity a iniciativy na národní a/nebo regionální úrovni koordinovala komise zastupující celou františkánskou rodinu“ (CFF, 2022).
„Osmisetleté výročí není zamýšleno tak, aby mělo pozitivní dopad pouze v rámci františkánské rodiny. Je třeba uplatňovat představivost a kreativitu, aby výročí navenek ovlivnila necírkevní sociální a kulturní prostředí." „Každý, koho přitahuje evangelická krása Poverella (srov. Laudato si’ 10), [je zván], aby se k nám připojil při oslavě těchto výročí. 800 let nám nabízí cennou příležitost oživit bohatství našeho charismatu prorockou vizí do budoucnosti." (CFF, 2022).
V letošním roce 2025, kdy slavíme 800. výročí Chvalozpěvu bratra Slunce, se chceme připojit k Františkovi v postoji chvály a oddanosti celému Stvoření.
Vyzýváme proto každé národní BS, aby použilo následující materiál pro další aktivity během tohoto roku.
bratrsky, Vaše sestry a bratři – březen 2025
SEKRETARIÁT PRO FORMACI CIOFS
Silvia Noemi Diana, OFS
Eremenciana Chinyama, OFS
Fr. Stefan Acatrinei, OFMConv
Alonso Acevedo, OFS
Diane Frances Menditto, OFS
Lucia Hidveghyová, OFS
Mayara Ingrid Sousa Lima, OFS
SPOLUPRÁCE:
Psaní materiálu: Frei Wellington Buarque, OFM, národní duchovní asistent OFS, Brazílie
Překlad: Ana Carolina Miranda, OFS, Brazílie Diane Frances Menditto, OFS, USA
Hlavní dohled: Luiz Carlos Lima, Marist Brothers, Brazílie
Výkresy z dokumentu: Kresby vytvořené brazilskými františkánskými dětmi
V tomto materiálu používáme metodiku See/Listen, Discern, Act and Celebrate (Srov. Mater et Magistra, 236).
„Chvalozpěv stvoření: 800 LET MODLITBY ZA VŠECHNO STVOŘENÍ“
V roce 2025 slavíme 800. výročí Chvalozpěvu bratra Slunce, nebo, jak se stalo více známým Chvalozpěvu stvoření, který složil sv. František z Assisi rok před svou smrtí, když byl zcela slepý. V italské literatuře je tento chvalozpěv nejstarším básnickým textem známého autora, který je zároveň modlitbou, básní a hymnem chvály a radosti: „Je to náhlý záblesk, který inauguruje italskou literaturu. (J. Dalarun) Je to také „univerzální dílo, které nejlépe odráží františkánskou spiritualitu a poselství lásky a míru, které vždy zůstávalo aktuální“. (A. Mazziotti) Jak nám připomínají generální ministři Konference františkánské rodiny, chvalozpěv je výrazem a konečným vyznáním Poverellova života a shrnuje celou jeho cestu připodobňování se Kristu, milovanému Synu. Jeho víra v otcovství Boha se stává písní chvály, která hlásá bratrství všech tvorů a jejich krásu.
Oslava osmistého výročí chvalozpěvu stvoření je ve františkánské rodině příznivou příležitostí – a pozváním –, které nás vede k radikální změně našeho vztahu ke stvoření, které znamená, jak zdůrazňuje papež František ve svých nabádáních, nahradit vlastnění péčí o náš společný domov. Jako Sekulární františkánský řád chceme oslavu tohoto osmistého výročí přijmout jako důležitou a nezbytnou příležitost k životní změně a obrácení. Pomůže nám to přehodnotit, jak prožíváme svůj vztah s jinými tvory a k přírodním zdrojům, které nám naše sestra, Matka Země, nabízí. Stojíme před velkou antropologickou a ekologickou výzvou, která určí naši budoucnost, protože je spojena s budoucností naší sestry Matky Země. Náš způsob života s volbami, které činíme na základě našeho povolání sekulárních františkánů, bude rozhodující při určování cest, kterými se lidstvo musí ubírat.
To je důvod, proč chceme oslovit všechny naše bratry a sestry na celém světě tím, že navrhneme tento materiál jako nástroj k zamyšlení, oslavě a konkrétní akci, založený na naší sekularitě a s touhou, aby byl přijat, čten, meditován a transformován do konkrétních gest v našem každodenním životě a společnosti.
1. VIDĚT / NASLOUCHAT:
Následují konkrétní zkušenosti členů Františkánské rodiny: františkánská řeholní sestra, bratr OFS a sestra YOUFRA sdílejí své osobní zkušenosti s prací v Integritě stvoření.
Sestra YouFra
Moje láska k příběhu svatého Františka a svaté Kláry z Assisi mě provázela od dětství. Ve farnosti, kde jsem měla první kontakt s Františkem a Klárou, slouží menší bratři františkáni. Vědomí, že František byl znám jako patron ekologie, ve mně zpočátku vyvolalo pocit zvědavosti kvůli lásce a harmonii, kterou měl s Božím stvořením. Do té doby jsem znala jen základy františkánského vztahu k přírodě. Jako teenager jsem chtěla studovat veterinu. I když jsem si neuvědomovala, že mou inspirací byl svatý František, napadlo mě, že budu muset absolvovat kurz o životním prostředí. Poté jsem byla na své faře představena do františkánského bratrského společenství mládeže (YOUFRA), o kterém jsem kupodivu nevěděla, i když jsem tam často sloužila jako akolyta. Tam jsem se hlouběji ponořila do Františka jako „znamenitého příkladu péče o to, co je křehké“ a který „věnoval zvláštní pozornost Božímu stvoření a nejchudším a nejopuštěnějším“. [LS10] Od té doby moje touha studovat zvířata a starat se o ně vzrostla. Moji rodiče mě však nemohli finančně podporovat v kurzu veterinární medicíny mimo mé město. Když jsem se rozhodovala o kurzu, který se konal v mém městě, došlo mi, že František a Klára ve své době projevovali péči nejen o všechny tvory, ale také o veškeré stvoření, ve kterém je vše propojeno a musí být v dokonalé rovnováze. Vzpomněla jsem si, že František jako patron ekologie inspiroval všechny, kdo studují a pracují v oblasti ekologie. V mysli se mi objevilo slovo BIOLOGIE. Pochopila jsem, že to je způsob, jak se o této rovnováze dozvědět. Nemohla jsem se vzdát snu, který nyní zahrnoval nejen tvory, ale i celé stvoření. Studovala jsem biologické vědy a pokračovala jsem v hovorech na shromážděních YOUFRA o malých gestech pro stvoření ve službách regionálního tajemníka pro lidská práva, spravedlnost, mír a integritu stvoření (DHJUPIC). V roce 2016 jsem měla první kontakt s Globálním katolickým hnutím za klima, dnes známým jako Hnutí Laudato Si'. Na pozvání Národního sekretariátu DHJUPIC zastoupeného Igorem Bastosem jsem se přihlásila na první kurz Laudato Si’ Animators. To inspirovalo mou touhu být hlasem pro stvoření a ještě více se zapojit a v následujících letech znovu absolvovat kurz. V roce 2017 jsem díky svému nadšení jako animátor získala stipendium na magisterské studium zoologie se specializací Ochrana biodiverzity.
Mým snem bylo dál se učit víc, abych mohla víc bojovat. Pokračovala jsem ve společenství YOUFRA a jako animátor Laudato Si’ jsem se účastnila akcí s cílem zvýšit povědomí a sbírat podpisy pro závazek Laudato Si’. V té době jsem pokračovala jako dobrovolník na akcích pro Globální katolické hnutí za klima. Rok 2019 mi přinesl více radosti. Začala jsem doktorát v oboru ekologie a ochrana biodiverzity (dokončeno v roce 2024) a jako animátorka jsem se stala součástí týmu hnutí Laudato Si' pro portugalsky mluvící země. Nyní pracuji jako programová koordinátorka pro animátory, kroužky a kapituly Laudato Si'. Působit v této pozici a zvát/motivovat více lidí, aby zažili univerzální výzvu k ekologické konverzi založené na „překladu“ vědecké terminologie prostřednictvím místních příkladů a jednoduchých gest vytvořených pro životní prostředí, mi každý den dodává sílu a naději ve svět se sociálně-environmentální spravedlností a rovnými právy pro všechny. Tímto způsobem, jak říká svatá Klára ve svých dopisech, chci pokračovat, aniž bych ztratila výchozí bod.
Mayra de Oliveira Santos, YOUFRA Brazílie (Národní sekretářka františkánské mládeže v Brazílii. Koordinátorka programu pro portugalsky mluvící země – Hnutí Laudato Si.)
Bratr OFS
Mohl byste se podělit o své individuální a profesní zkušenosti, které motivovaly františkánskou vizi spravedlnosti, pokoje a ochrany stvoření?
Můj závazek k otázkám JPIC začal dlouho předtím, než jsem věděl o OFS a složil profes. Musíte se vrátit v čase do roku 1970, kdy jsem jako mladý inženýr začal pracovat ve společnosti Alfa Romeo v Miláně, která v té době měla 12 000 zaměstnanců. Byly to roky, kdy byly odbory velmi silné a skutečně hájily zájmy dělnické třídy. Navzdory tomu, že jsem úředník a užíval jsem si různých pracovních podmínek, velmi tvrdě jsem pracoval s odbory na uznání práv pracovníků a na vyplácení odpovídajících mezd, za což jsem zaplatil, protože jsem byl asi deset let vyloučen ze zvyšování platů nebo povyšování. Paralelně s profesionální prací jsme s manželkou (v té době jsme měli jen jedno dítě, další tři přišly později) začali spolupracovat s dobrovolnickým sdružením, které rozvíjelo programy pomoci v zemích třetího světa, přičemž jsme tomu věnovali veškerý svůj volný čas. Navzdory skutečnosti, že pro nás byla misionářská práce životním cílem, museli jsme odložit myšlenku přestěhovat se do kterékoli z těchto zemí kvůli hluchotě našeho syna a následnému závazku podporovat ho v jeho růstu a studiu jazyků. Naše práce tedy probíhala v milánské kanceláři.
Tato spolupráce tedy zahrnovala zaměření na obyvatelstvo rozvojových zemí (v Africe a Latinské Americe), hloubku jejich sociálních problémů a přípravu projektů pomoci a dobrovolníků, kteří by pak mohli tyto myšlenky konkretizovat. S tímto druhem laické formace a zázemí bylo téměř samozřejmé, že jakmile složím svou profesi v OFS (která se odehrála v roce 1982), objevím velkou afinitu k článkům Řehole, které hovoří o formě života a dávají hlubší smysl volbám, které jsem předtím učinil. Ke konci 80. let jsem objevil františkánské sdružení sídlící v Brooklynu ve Spojených státech s názvem Franciscans International. Bylo ještě v plenkách, ale jeho oddanost OSN jménem chudých, žen a lidských práv mě fascinovala, takže jsem se přidal a sledoval celý jeho vývoj. Moje členství se změnilo od členství externího spolupracovníka přes zástupce OFS v představenstvu až po koordinaci psaní spisů italské františkánské rodiny v UPR (Universal Periodic Review) v Itálii. Současně s mým angažmá ve Franciscans International mě tehdejší generální ministryně OFS Emanuela De Nunzio jmenovala zastupováním OFS v Mezifrantiškánské komisi JPIC, což je role, která mě zaměstnávala asi 20 let. Byla to příležitost zažít do hloubky, jak jsou hodnoty JPIC hluboce zakořeněny ve františkánské spiritualitě (bratr José Carballo, OFM, tehdejší generální ministr OFM řekl, že JPIC je DNA františkánů). Přítomnost zástupců ze všech větví františkánské rodiny v komisi mi umožnila, a myslím, že i všem ostatním, zažít osobní a společný růst. Vzhledem k tomu, že mezi cíle této komise patřila volba pro chudé a péče o stvoření, členové různých řádů museli být k těmto otázkám citliví. To nutně vyžadovalo hluboké osobní rozlišování, aby vytvořený materiál (brožury, operativní návrhy atd.) odrážel to, co uzrálo v našich srdcích, a nejednalo se o čistě intelektuální cvičení. V těchto letech bylo v rámci italské OFS kapucínské obedience (ještě jsme nebyli sjednoceni v regionech) spolu s některými členy Národní rady a dalšími dobrovolníky zřízeno Misijní středisko OFS, které mělo za úkol připravovat laiky na misii buď „Fidei donum“, nebo jako spolupracovníky na úkolech požadovaných bratry. Součástí formačních programů centra byl také segment nazvaný „Vzdělávání pro globalitu“. Tato formace používala přesně stejné nástroje jako JPIC k identifikaci problémů a ke studiu možných řešení. Bylo uplatněno kritérium „Mysli globálně a jednej lokálně“. Díky tomuto centru jsme také mohli (já a moje žena) jet dvakrát, pokaždé na čtyři měsíce, do jedné ze dvou anglicky mluvících provincií Kamerunu, kde jsme spolupracovali na sociálních iniciativách OFS v této zemi. Abych to shrnul, věřím, že tato důležitá práce ve všech oblastech JPIC a práce s místními komunitami byla formativní v obou směrech, vzájemně. Po celou tu dobu, a to i ve své domovské zemi na místní a regionální úrovni, jsem se zabýval prováděním této práce, samozřejmě s patřičnými úpravami.
Jaké byly vaše zkušenosti s koordinací služby JPIC v CIOFS? Jaké jsou výzvy této služby?
Zkušenost byla velmi pozitivní, pokud jde o reakci na mimořádné události. Například: zemětřesení na Haiti: fundraising, přítomnost na místě a vývoj programu; zemětřesení v Sýrii; záplavy v Pákistánu a další, které zde nezmiňuji. Tato zkušenost však ve mně vyvolala i určitou frustraci a snažím se vysvětlit proč. Samozřejmě jsem našel a pracoval s lidmi, kteří byli a jsou hluboce oddáni těmto oblastem, ale bohužel také faktem bylo, že ve velké většině národních bratrských společenství chyběly struktury JPIC, na které by se dalo odkazovat. V době, kdy jsem byl v Radě předsednictva, i když jsem několikrát žádal, národní rady jen výjimečně odpověděly ochotou spolupracovat. Můj závazek jako radního s odpovědností za oblast Národních BS Evropy II mi vzal čas od závazku JPIC, takže se moje práce nakonec zredukovala na přípravu návrhu sekretariátu JPIC, schváleného na Generální kapitule v roce 2017, jehož členové by byli nezávislí na tříleté obnově úřadu a podléhali prezidentskému poradci odpovědnému za sektor.
Doufám, že nyní tuto strukturu okopírují národní rady, aby mohla být vytvořena stabilní a efektivní síť, a poté můžeme společně rozvíjet školicí a osvětové programy s využitím výhod právě této sítě
Co nám k osmistému výročí Chvalozpěvu stvoření odhaluje sv. František z Assisi o péči o stvoření? Laudato sie mi Signore cum tucte le tue creature. (Ať tě chválí, můj Pane, všechno, co jsi stvořil)
Podle mého názoru je velmi důležité to cum tucte.
František nechválí Boha ZA stvoření, ale chválí ho SPOLU se všemi svými stvořeními, tvor mezi stvořeními. Takže kromě svého vztahu s Nejvyšším nám odhaluje svůj smysl pro univerzální bratrství a znovu potvrzuje svůj smysl pro minoritu a pokoru, slovo, kterým uzavírá chvalozpěv. A to se mi zdá velmi důležité poselství, které nám zanechává a které by nás mělo přimět dívat se na stvoření jinýma očima, na prostředí, o které se máme starat a o které je třeba pečovat, a nedrancovat, protože drancovat ho by znamenalo drancovat sami sebe.
Attilio Galimberti, OFS – Itálie
Sestra TOR
Po své první profesi v roce 1992 začala s. Mary Frances prosazovat sociální spravedlnost za chudé tím, že povzbuzovala mladé lidi, aby řekli ne FGM (mrzačení ženských pohlavních orgánů) a pokračovali ve svém vzdělávání. V oboru působí mnoho let a její zkušenosti sahají od prosazování lidských práv a sociální spravedlnosti, ochrany životního prostředí, změny klimatu, práce s postiženými, mezináboženského dialogu a pastorační teologie až po zvládání konfliktů. Její role obhájkyně spravedlnosti a míru začala doma, protože je třetí narozenou dcerou se čtyřmi mladšími bratry. Zastávala spravedlnost a rovnost se svými sourozenci. Její advokacie byla odhalena a pěstována, když byla v roce 2003 požádána, aby se připojila ke komisi pro spravedlnost a mír. Přestože neměla žádné školení v oblasti sociální spravedlnosti ani pracovní zkušenosti v oblasti advokacie pro sociální spravedlnost a mír a jen malé znalosti katolického sociálního učení, její vášeň pro lidská práva z ní udělala šampiónku pro marginalizované. Během svého působení v AOSK (Association of Sisterhoods of Kenya) sloužila v Katolické komisi pro spravedlnost a mír jako poradkyně biskupů jménem AOSK-JPC. Vyškolila ženy mírotvůrce, obhájce lidských práv a pohotovostní pracovníky. Jako vedoucí pro lidská práva s učiteli v letech 2008-2010 také dělala rozhlasové scénáře pro výchovu k lidským právům a advokacii ve školách v Kenya Institute of Education, v současnosti známé jako Kenya Institute of Curriculum Development. Organizovala fóra a plánovala akce, jako je Mezinárodní den žen, Světový den míru a Mezinárodní den lidských práv. Rovněž připravovala svědka a účastnila se jednání soudu pro vyšetřování zesnulého br. Johna Anthonyho Kaisera, amerického misionářského kněze, který byl zabit v Keni v roce 2000. Kromě její obhajoby míru a spravedlnosti, v roce 2015 po teroristickém útoku na Garissu, kde bylo zabito 148 studentů, navštívila biskupa a společně se jim podařilo dát dohromady muslimské a křesťanské vůdce, aby podpořili harmonii prostřednictvím mezináboženského dialogu. Sr. Mary urovnala kmenové střety v Mau Narok a navštívila kruhy Victims for Peace. V současné době pracuje s masajskou komunitou v hrabství Isinya na odolnosti vůči klimatu a zmírňování sucha pomocí mechanizované agroekologie a školení dovedností pro podporu rodin. Právě nyní spustila komunitní centrum JPICFA Laudato Si, prostor pro vzdělávání komunity v agroekologii ve snaze zmírnit výzvy spojené se změnou klimatu. V roce 2006 získala Zlatou cenu za vysazení jednoho milionu stromů jménem sester z Keni. Při propagaci Laudato Sí zahájila a rozšířila kampaň za výsadbu narozeninových stromů regionálně v mnoha afrických zemích pomocí programu JPIC-FA pro mládež. S. Mary Frances má dlouhou historii budování míru a jako obránkyně lidských práv stojí v první linii při podpoře obětí násilí. Mimo jiné je držitelkou bakalářského titulu ze sociálních studií.
Její zkušenosti sahají od lidských práv, ochrany životního prostředí, změny klimatu, práce s postiženými, mezináboženského dialogu, pastorační teologie až po zvládání konfliktů. V této oblasti se pohybuje již řadu let v představenstvu ERCN a také jako členka mezinárodního výboru pro animaci OFM JPIC.
Sestra Mary Frances Wangari Sebastian Nairobi, Keňa – sestra Malých sester svatého Josefa a ředitelka kanceláře pro spravedlnost, pokoj a integritu stvoření františkánů v Africe (JPIC-FA) v Nairobi (od roku 2014).
2. ROZLIŠUJTE:
Když se podíváme na františkánské prameny a hledáme v nich osvícení, které by vedlo naše „rozlišování“, najdeme několik textů, které odkazují na Františka, který se stará o stvoření v jeho nejrozmanitějších podobách. Autoři životopisů tyto informace uvádějí zejména v Legendě o třech společnících, spisech Tomáše z Celana a Legendě z Perugie, kde nám představují Františka s určitými „ekologickými“ postoji. Vidíme Františka, jak se stará o odstranění nejmenších červů z cesty a žádá, aby včelám nebrali všechen med, přičemž vyhrazuje množství, které je udrží během zimy. Napomínal, že při řezání dřeva má ze stromů zůstat dostatek, aby mohly znovu vyrašit. To vše plus další drobná gesta, která se sice praktikovala v době, kdy pojem „ekologie“ ještě neexistoval, poukazují na ekologickou perspektivu. Nebo, lépe řečeno, poukazují na péči o Stvoření, náš společný domov. Zde jsou některé citace ze zdrojů:
"Když bratři káceli stromy, zakazoval jim podříznout je dole u země, protože jim chtěl ponechat naději na to, že nějak znovu vypučí. " (2Cel 165).
"Když si umýval ruce v potoce, vybral si místo, kde se nezčeřil vodu z omývání." (Perugijská legenda 51)
"sestra voda, která je velmi užitečná, pokorná, vzácná a čistá." (Chvalozpěv stvoření 7).
„Zahradníka upozorňoval, aby mez kolem zahrady nepřekopával; pak mohly byliny a květiny přirozeně zvěstovat velikého, překrásného Otce všech věcí.“ (2Cel 165).
Proto lze dnes Františka z Assisi brát jako příklad a odkaz, když mluvíme o ekologické konverzi. Píseň bratra Slunce představuje jeho zájem o stvoření a zároveň vyjadřuje nejvyšší chválu Stvořiteli, jak je vyjádřena prostřednictvím jeho stvoření. Chvalozpěv sám o sobě není poezií, i když je v italské literatuře jako taková kategorizována. Je to spíše píseň a ještě lépe zpívaná modlitba, jejíž melodii složil sám František.
Uplynulo deset let od vydání encykliky papeže Františka o péči o náš společný domov Laudato Si' a dva roky od vydání Laudate Deum (Chvalte Boha), které pokračuje v této nutné a naléhavé reflexi. V obou nás papež František zve, abychom se podívali na svatého Františka a jeho mystickou zkušenost, tak dobře vyjádřenou v Chvalozpěvu stvoření, která se promítá do chvály a úcty ke stvoření a inspiruje nás dnes k přijetí prorockých postojů oddanosti společnému domovu.
Ve skutečnosti papežův návrh integrální ekologie nalézá ve světci z Assisi „krásný a motivující model“. Laudato Si‘ (10-12) představuje charakteristiky Poverella, které inspirovaly jeho pontifikát, počínaje jeho blízkostí k chudým, pozorným nasloucháním jejich pláči a „naléhavou výzvou ochrany našeho společného domova“.
Papež František jasně vyjádřil svou výzvu: „Naléhavá výzva k ochraně našeho společného domova zahrnuje zájem dát dohromady celou lidskou rodinu, abychom hledali udržitelný a integrální rozvoj...“ (LS 13), což vyžaduje „...obnovený dialog o způsobu, jakým utváříme budoucnost naší planety“. (LS 14)
Nabízíme výzvu k zamyšlení, osobně i v bratrském společenství:
Jak nás tato encyklika může vést ke čtení a interpretaci Františkova Chvalozpěvu stvoření novými způsoby?
3. JEDNEJ
Každý náš čin, individuální nebo kolektivní, má pozitivní nebo negativní dopad na svět. V této sekci předkládáme řadu konkrétních návrhů pro vás a vaše bratrská společenství, abychom podpořili udržitelnost životního prostředí a péči o Boží stvoření.
„Nákup je vždy morální – a nejen ekonomický – akt“ (papež Benedikt XVI.)
Individuálně: Přemýšlejte a osvojte si jiný životní styl
1. Změňte svůj životní styl a způsob, jakým se spojujete s Božím stvořením (Ekologická konverze);
2. Nezapomeňte si procvičovat: Snížit, Znovu použít a Recyklovat;
3. Propagujte a zapojte se do iniciativ ve vaší místní komunitě pomocí udržitelných projektů na obranu našeho společného domova.
V bratrském společenství:
1. Podporovat umělecké a kulturní projevy s bratry a sestrami s cílem znovu vytvořit a modernizovat Chvalozpěv stvoření prostřednictvím výtvarného umění, poezie, zpěvu atd.;
2. Zapojte se do organizací, hnutí a dalších institucí, které pracují v péči o stvoření, jako jsou: Služba ve spravedlnosti, pokoji a integritě stvoření ve františkánské rodině nebo Globální katolické hnutí za klima (Laudato Si’ Movement);
3. Identifikujte sociální a environmentální problémy ve vaší místní oblasti a definujte, kde a jak může bratrské společenství jednat kolektivně;
4. Podporujte fóra, setkání a kulaté stoly na témata související se spravedlností, pokojem a integritou stvoření.
4. OSLAVUJTE:
Když slavíme, projevujeme vděčnost Bohu a všem, kteří se podílejí na dosažených cílech, překonaných výzvách a za čas strávený v solidaritě s Božím stvořením. Současně zveme bratry a sestry společenství, aby se společně modlili tuto modlitbu díků a chvály Bohu za stvoření:
Žalm 19 (Boží sláva ve stvoření)
Nebesa vypravují o Boží slávě, obloha hovoří o díle jeho rukou.
Svoji řeč předává jeden den druhému, noc noci sděluje poznatky.
Není to řeč lidská, nejsou to slova, takový hlas od nich nelze slyšet.
Jejich tón zvučí celičkou zemí, zní jejich hovor po širém světě. Bůh slunci na nebi postavil stan.
Ono jak ženich z komnaty vyjde, vesele jako rek, když běží k cíli. (Žalm 19, 1-7)
Modlitba: Všemohoucí Bože! Otče, Synu a Duchu svatý, stvořil jsi zemi a pověřil jsi lidské bytosti, aby dokončily tvé dílo. Naplnil jsi zemi tolika krásnými věcmi.
Chválíme Tě a děkujeme Pánu Bohu za krásné stvoření. Otevřme se, abychom zakoušeli přítomnost a lásku Boha ve všech stvořených věcech: ve slunci, měsíci, hvězdách a každé krásné planetě, květinách, ptácích a zvířatech, moři a jeho vlnách.
Každé stvoření je otevřenou knihou Boží lásky. Každý tvor, i ten nejbezvýznamnější, je součástí společenství Země. Pomoz nám, Duchu Stvořiteli, abychom mohli poznat Boha, našeho Otce a Matku, a těšit se z něj prostřednictvím vztahu, který máme mezi sebou a se vším stvořením.
Píseň: Zpívejte společně verzi Chvalozpěvu stvoření od svatého Františka z Assisi v kruhu se sepjatýma rukama.
DOMÁCÍ MODLITBA
Můj bratře a má sestro, zveme vás, abyste pokračovali v této oslavě u vás doma po sedm dní. V této modlitbě bychom rádi připomněli sedm dní Božího stvoření v Genesis.
1. den: Podívejte se na stvoření novýma očima. Vyberte si jednu z následujících pasáží z Písma: Genesis 1-2-3; Izajáš 11:1-10 nebo Kniha Zjevení 21:1-5.
2. den: Buďte správci Božího stvoření. Vyberte si jednu z následujících pasáží z Písma: Genesis 9:9-17; Kazatel 18:13; Exodus 23:10-11; Moudrost 9:1-14.
3. den: Chvalte Boha společně se stvořením a skrze ně. Vyberte jednu z následujících žalmových pasáží: Ž 19,1-6; Ža 29:3-11; Ž 8,3-8; Ž 96:11-13; Ža 148:1-10.
4. den: Jsme vykoupeni spolu s celým stvořením. Vyberte si jednu z následujících biblických pasáží: Mt 6:26-30; 2P: 1-3; Římanům 8:18-23; Kol 1:19-20.
5. den: Zahrňte do své osobní modlitby úvahu o celistvosti stvoření převzatou ze spisů svatého Františka. Chvalozpěv stvoření; 2Cel 165; CantS 7; LegPer 51.
6. den: Použijte text z Řehole nebo Stanov, který pojednává o našem vztahu a odpovědnosti vůči Stvoření. Řehole OFS čl. 15 ; Generální konst. čl. 12
7. den: Složte modlitbu na téma stvoření a sdílejte ji se svým bratrským společenstvím
(překlad Markéta Terezie od dítěte Ježíše)